Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մաթեմատիկա

Դասարանում

18×100=1800

1800:48=37.5 %

75×2=150

150-90=60

60×100=6000

6000:150=40 %


90+30=120

75×100=7500

7500:120=62.5 %

75×24=1800

1800:100=18%

90×10=900

900:100=9%

9+18=27%

75×48=3600

3600:100=36

30:6=5

5×5=25

36-25=11

Տանը

Screenshot_20230323-085622_Samsung Notes
Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մաթեմատիկա Իքնաստուգում

ա)2x-5=7:

Պատ 6

բ)2x-5=7

Պատ 4

գ)2x-13=17+x

Պատ 30

դ)2(x-3)=14

Պատ 10

2.Առաջին և  երկրորդ արկղերում միասին կա 86 կիլոգրամ խնձոր։Քանի՞ կիլոգրամ խնձոր կա յուրաքանչյուր արկղում, եթե առաջինում  4կգ ավելի է քան երկրորդում։

86-4=82

82:2=41

41+4=45

Պատ 41․45

3.Երկու հատ գրիչը և երեք մատիտը միասին արժեն 530 դրամ։Որքա՞ն արժի դրանցից յուրաքանչյուրը,եթե մեկ մատիտը գրիչից թանկ է 10 դրամով։

530-30=500

500:5=100

100+10=110

4.Գործարանի երեք արտադրամասերում աշխատում են 550 բանվորներ։ Առաջին արտադրամասում բանվորների քանակը 3անգամ մեծ է, քան երկրորդում, իսկ երրորդում 150-ով փոքր է,քան առաջինում։ Քանի՞ բանվոր է աշխատում երրորդ արտադրամասում։

7x-150=550

7x=700

x=100

5.Ուղղանկյան և քառակուսու պարագծերը հավասար են։ Գտե՛ք քառակուսու կողմը, եթե ուղղանկյան չափումներն են՝ 60 սմ և 20 սմ:

60×2=+20×2=160

160:4=40

Posted in Մատեմատիկա 6.4

Դասարանական առաջադրանքներ և տնային Արջադռաքներ

Դաս 6.

Կրկնենք անցածը

Առաջադրանքներ(դասարանում)

1) Կատարե՛ք գործողությունները.

ա) 1 3/4

գ)76/51

2) Իրար հաջորդող ո՞ր բնական թվերի միջև է գտնվում կոտորակը.

3) Թենիսիստներից մեկը 35 խաղերից հաղթել է 24-ում, իսկ մյուսը25 խաղերից հաղթել է 12-ում։ Ո՞ւմ արդյունքն է ավելի լավ (եթե հաշվի առնենք շահած խաղերի քանակի հարաբերությունը բոլոր խաղերի քանակին)

Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մաթեմատիկա

1ա) Լուծում

1)24։4=6
2)6×3=18
Պատ՝ Քույր=6
Եղբայր=18


1բ)3x=63
Լուծում
1)63:3=21
2)63-21=42
Պատ՝ 1դարակ=21գիրք
2դարակ=42գիրք


2ա)Լուծում
1)60:3=20
Պատ՝ 40էջ մնաց կարդալու։


2բ) Լուծում
1)72:8=9
2)72-9=63
Պատ՝ 63

ա=25
բ=13
գ=2
դ=7

Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մաթեմատիկա դաս 4

Դաս 4.

Ինքնուրույն աշխատանք

Առաջադրանքներ

1) Եռանկյան պարագիծը 84 սմ է։ Գտե՛ք նրա կողմերի երկարությունները, եթե նրանք համեմատական են 7, 9, 12 թվերին։

Լուծում

1)7+9+12=28
P=84
2)84:28=3
3)3×7=21
4)9×3=27
5)12×3=36

Պատ՝ 21սմ
27սմ
36սմ

2) Ո՞ր բնական թվերն են հետևյալ անհավասարումների լուծումներ.

ա)3, 4
բ)4, 5, 6, 7
գ) բոլոր բնական թվերը
դ) 1,2,3
ե) 4,3,2,1
զ) 3,4,5

3) Ի՞նչ նշան կունենա արտադրյալը, եթե որպես արտադրիչներ

վերցվեն՝

ա) երկու բացասական և երկու դրական թվեր,
Դրական

բ) երկու բացասական և մեկ դրական թվեր,
Դրական

գ) երկու դրական և մեկ բացասական թվեր,
Բացասական

դ) մեկ բացասական և երկու դրական թվեր։
Բացասական

4) 16 շինարարներ շենքի պատերը կառուցել են 81 օրում։ Քանի՞

շինարար կկառուցի նույնանման շենքի պատերը 36 օրում։
Պատ՝ 36

5) Արտակն ասաց.

– Ազատը տասից ավելի գիրք ունի։

– Ո՛չ, – առարկեց Արամը, – նա այդքան գիրք չունի։

– Մի գիրք նա հաստատ ունի, – ասաց Նարինեն։

Եթե ճիշտ է այս կարծիքներից միայն մեկը, ապա քանի՞ գիրք ունի

Ազատը։
Պատ՝ Արամը

Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մթեմատիկա դաս 4

Առաջադրանքներ(դասարանում)

1) Հետևյալ խնդիրները լուծե՛ք հավասարումներ կազմելու միջոցով.

Տուփի մեջ կոճակներ կային։ Երբ տուփի մեջ դրեցին ևս 30 կոճակ, նրանց քանակը դարձավ 95։ Քանի՞ կոճակ կար տուփի մեջ։

95-30=65

X=65

2) Գնացքը A քաղաքից B քաղաքն էր գնում 55 կմ/ժ արագությամբ,

իսկ B-ից A՝ 60 կմ/ժ արագությամբ։ A-ից B գնալու և վերադառնալու

համար, չհաշված կանգառները, գնացքին անհրաժեշտ եղավ 23 ժ։

Քանի՞ կիլոմետր է A-ից մինչև B։

|AB|=X
T=X:55+X+60=23

X=660

3) Գործարանի երեք արտադրամասերում աշխատում են 900

բանվորներ։ Առաջին արտադրամասում բանվորների քանակը 3անգամ մեծ է, քան երկրորդում, իսկ երրորդում 150-ով փոքր է,

քան առաջինում։ Քանի՞ բանվոր է աշխատում ամեն մի արտադրամասում։

3x+x+3x-150=900

7x-150=900

7x=1050

X=150(2)

3*150=450(1)

450-150=300(3)

4) Առաջադրանքի համաձայն՝ բանվորների բրիգադը պետք է որոշ քանակությամբ մանրակներ պատրաստեր 12 օրում։ Սակայն բրիգադը, օրական պատրաստելով 60 մանրակ, առաջադրանքը կատարեց 8 օրում։ Օրական քանի՞ մանրակ պիտի պատրաստեր բրիգադը՝ առաջադրանքի համաձայն։

12*x=60×8
X=480

Լրացուցիչ(տանը) 

5) Լուծե՛ք խնդիրները՝ կազմելով հավասարում.

ABC եռանկյան պարագիծը 57 սմ է, AB կողմի երկարությունը՝

26 սմ, AC-ինը՝ 10 սմ։ Որքա՞ն է BC կողմի երկարությունը։

6) Ուղղանկյան և քառակուսու պարագծերը հավասար են։ Գտե՛ք քառակուսու կողմը, եթե ուղղանկյան չափումներն են՝ 60 սմ և 20 սմ։

7) Նավակի արագությունը գետի հոսանքի ուղղությամբ հավասար է 12 կմ/ժ-ի, իսկ հակառակ ուղղությամբ՝ 8 կմ/ժ-ի։ Գտե՛ք գետի հոսանքի և նավակի արագությունները:

8) Երկու թվերի գումարը հավասար է 1500-ի։ Գտե՛ք այդ թվերը, եթե մի թվի 5 %-ը հավասար է մյուսի 10 %-ին։

Posted in Մատեմատիկա 6.4

Մաթեմատթիկա Դաս 2.

Դաս 2.

Կրկնենք անցածը

Առաջադրանքներ(դասարանում)

1) Թվաբանական ո՞ր գործողություններն են ոչ միշտ կատարելի

բնական թվերի բազմության մեջ։

Պատ բոլոր կարելի է կատարել

2) Գտե՛ք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա

չափումներն են՝ 3 5/6սմ, 4 1/2սմ, 5 սմ։

(23/6×9/2+23/6×5+9/2×5)x2 = 707/6

3) Խաղողից ստացված չամիչի զանգվածը կազմում է այդ խաղողի

զանգվածի 20 %-ը։ Ինչքա՞ն խաղող պետք է վերցնել 5 կգ չամիչ

ստանալու համար։

Պատ 25

Լրացուցիչ(տանը)

4) Հայտնի է, որ a-ն ամբողջ թիվ է։ Կարելի՞ է ասել, որ՝

ա) a-ն բացասական թիվ է, 

բ) |a|-ն ոչ բացասական թիվ է,

գ) a-ն դրական թիվ է, 

դ) 2a–3<2a,

ե) a-ն կոտորակային թիվ է, 

զ) (|a|+1)-ը դրական թիվ է։

5) Գտե՛ք արտահայտության ամենամեծ արժեքը.

ա) 3 – |x|, -x=0

բ) –|x|, x=0 

գ) –3 ⋅ |x|, 

դ) –(|x| – 2)։

6) Վազքի մրցումներում մարզիկներից մեկը տարածությունն անցել

է 4 ր 45 վրկ-ում, իսկ մյուսը՝ 20 %-ով արագ։ Ինչքա՞ն ժամանակում

է նա հասել վերջնագծին։

7) Տարբեր փականներ ունեցող երեք ճամպրուկների բանալիները

խառնվել են իրար։ Բավակա՞ն է արդյոք երեք փորձը, որպեսզի

իմանանք, թե որ բանալին որ ճամպրուկինն է։