Հոմանիշ բառեր
Հպարտ-սեգ
ուրախ-զվարթ
սպիտակ-ճերմակ
սև-թուխ
հականիշ բառեր
սիրուն-տգեղ
մեծ-պոքր
ուժեղ-թույլ
Հոմանիշ բառեր
Հպարտ-սեգ
ուրախ-զվարթ
սպիտակ-ճերմակ
սև-թուխ
հականիշ բառեր
սիրուն-տգեղ
մեծ-պոքր
ուժեղ-թույլ
Домашнее задание:
2.Составь сочетания имен существительных со словами мой, моя, мое, укажи род. Мой друг. Мой взгляд. Мой кроссворд. М.Р
Моя дочка. Моя свеча. Моя вьюга. ж.р
Моё полотно. Моё ружье. Моё озеро. Моё жилище. с.р
Свеча, полотно, друг, взгляд, дочка, вьюга, ружье, озеро, кроссворд, жилище.
3.Определи род существительных, запиши слова в три столбика. Над столбиками напиши :м.р., ж.р, ср.р.
м.р
килограмм
свет
подъезд
троллейбус
ж.р
Жидкость
киносъемка
рассада
поездка
с.р
кино
питье
новоселье
Жидкость, кино, киносъемка, килограмм, рассада, питье, свет, поездка, новоселье, подъезд, троллейбус.
Հայրենիք ասելով, հասկանում եմ այն վայրը, որտեղ ապրել են մեր հայ նախնիները ու նրանց այդ վայրում ստեղծած մշակույթը։
Գետերը։ Եփրատ, Տիգրիս, Արաքս, Ճորոխ, Կուրի, Ախուրյան, Հրազդան, Որոտան։
Լճերը։ Սևանը, Վանը և Ուրմիան։



13 75:5=15 1800:150=12 հատ
14 520:13=40 դրամ 40×9=320
15 1080:6=180 180×10=1800
16 1400:4=350 2450:350=7 կգ
17 5 ծիրան +3 խնձոր =2100
լուծում
1, 4×5=20 3×4=12
20+12=8400դ
21+12=8700դ
5 ծիրան = 300դ =1500
3 խ = 2100-1500=600
3 խ =290դ
18 1 մատիտի գին 25 դրամ
19 պատ 12
20 48:8=6 7×6=42
21 պատ 18
22 Ա 17 Վ27
23 1 դասարան 28 2 դասարան 22
24 7 որում
25 6 որում
26 57:3=19
27 պատ 25
28 պատ 23
29 պատ 49
30 պատ 49
31. 73
32. 247-101=146 146-98=48,
33. 428-218=210, 1-1\4 210:3=70 70×4=280,
34. 49-11=38 38+11=49
35. 66+15=81 81-15=66
36. պատ 29 .17
37 պատ 57
38 3-1=2 38:2=19 19x=57

Դաս 5.
Անցածի կրկնություն
Առաջադրանքներ (դասարանում)
1) Երկու գումարելիներից մեկը 1005 է, իսկ մյուսը՝ նրա 113-ը։ Ինչի՞ է հավասար գումարը։ 3685+1500=5185
1005:3×11=3685
2) Բերված պնդումներից որո՞նք են ճիշտ, որո՞նք՝ սխալ
ճիշտ է
.ա) Երկու զույգ թվերի գումարը զույգ թիվ է։
ճիշտ է
բ) Երկու կենտ թվերի գումարը զույգ թիվ է։
սխալ է
գ) Եթե երկու բնական թվերի արտադրյալը բաժանվում է 4ի, ապա արտադրիչներից գոնե մեկը բաժանվում է 4ի։
ճիշտ է
դ) Որպեսզի բնական թիվը բաժանվի 5ի, անհրաժեշտ է, որ նրա
գրառումն ավարտվի 5ով։
ե) Եռանկյան ցանկացած երկու կողմերի երկարությունների
գումարը երրորդ կողմի երկարությունից մեծ է։
3) 15 սմ կողմով քառակուսի հախճասալիկները փոխարինում են նորերով, որոնց կողմի երկարությունը 20 սմ է։ Քանի՞ նոր հախճա սալիկ է պետք 80 հների
180000:400=45
փոխարեն։4) Մեքենան ճանապարհի վերջնակետին է հասել 2 օրում։ Առաջին օրն այն անցել է 450 կմ, երկրորդ օրը՝ առաջին օրն անցածի 43ը։ Յուրաքանչյուր 100 կմ ճանապարհն անցնելու համար մեքենան ծախսել է 11 լ բենզին։ Քանի՞ լիտր բենզին է անհրաժեշտ եղել ամբողջ ճանապարհն անցնելու համար։
450:3=150
150xx4=600
600+450=1050
1050:11=115,5
Իմ սիրելի Հայաստան
Անսասան, անպարտ ու հզոր միշտ՝ անհախտ
Միշտ՝ գեղեցիկ անտառներով և քարերով, երկաթյա գիր գրքերով
Հզոր զինվորներով, հին պատմությունով՝ երկարակյաց հնամյա տներով
Գեղեցիկ Սևանով, Արարատով, լեռներով, եկեղեցիներով

Անցած նյութերից հարցաշար։
Գտեք գոյական բառերը։
Սեղան, հոգնել, վազել։
ով է գրել այս բանաստեղծույուն
Եղիշե Չարենց
Հովանես թումանյան
Ղազարոս Աղայան
Ո՛ւր էլ լինեմ – չե՛մ մոռանա ես ողբաձայն երգերը մեր,
Չե՜մ մոռանա աղոթք դարձած երկաթագիր գրքերը մեր,
Ինչքան էլ սո՜ւր սիրտս խոցեն արյունաքամ վերքերը մեր –
Էլի՛ ես որբ ու արնավառ իմ Հայաստան – յա՛րն եմ սիրում։
Նշված, որ բառերն են բարդ։
Գոմեշ, ծառ, շուն, արև։
Ո՞վ է պատկերված նկարում։
1․ Հովհաննես Թումանյան
2․ Եղիշե Չարենց
3․ Ղազարոս Աղայան

Առաջադրանքներ(դասարանում)
1) Գտե՛ք x թիվը, եթե նրա և 8-ի հարաբերությունը նույնն է, ինչ որ`
ա) 2 ։ 1,
2/1=x/8
x=2×8/1=16
բ) 6 ։ 2,
6/2=x/8
x=6×8/2=24
գ) 2 ։ 22,
2/22=x/8
x=2×8/22=16/22=8/11
դ) 5 ։ 4,
5/4=x/8
x=5×8/4=10
ե) 1 ։ 7,
1/7=x/8
=1×8/7=8/7
զ) 21 ։ 3:
21/3=x/8
x=21×8/3=56
2) Ի՞նչ թիվ է անհրաժեշտ գրել տառի փոխարեն, որպեսզի ստացվի
համեմատություն.
ա) x/4=8/3,
x=4×8/3=32/3
բ) 7/x=9/5,
x=7×5/9=35/9
գ) 6/17=x/3,
x=6×3/17
3) Գնացքն ամբողջ ճանապարհի 34-ն անցնում է 6 ժամում։ Ինչքա՞ն ժամանակում այն կանցնի ամբողջ ճանապարհը։
8 ժամ
4) Բնակարանի մակերեսը 64 մ2 է։ Նրա հատակը ներկելու համար պահանջվում է 21 կգ ներկ։ Քանի՞ կիլոգրամ ներկ է անհրաժեշտ խոհանոցի հատակը ներկելու համար, եթե նրա մակերեսը 16 մ2 է։ 64/21=16/x
x=21×16/64=336/21
Լրացուցիչ առաջադրանքներ (տանը)
5) 500 կգ հանքաքարից ստացել են 77 կգ պղինձ։ Ինչքա՞ն պղինձ
կստացվի 300 կգ հանքաքարից։
Լուծում
500/77=300/x
x=77×300/500=23100/500=231/5
կստացվի 300 կգ հանքաքարից։
6) Ստուգողական աշխատանքից անբավարար գնահատական է ստացել 14 աշակերտ: Անբավարար գնահատական ստացածների քանակը հարաբերում է դրական գնահատական ստացածների քանակին, ինչպես 2 ։ 7։ Քանի՞ աշակերտ է դրական գնահատական ստացել։ Լուծում
14/x=2/7
x=14×7/2=49
7) 160 գ ծովի ջրում պարունակվում է 8 գ աղ։ Քանի՞ գրամ ծովի ջուրն
է պարունակում 56 գ աղ։
Լուծում
160:8=20
20×56=1120
8) Բանվորը 8 ժ աշխատելու համար ստանում է 2500 դրամ։ Քանի՞
դրամ կստանա բանվորը 12 ժ աշխատելու համար։
Լուծում
2500/8=x/12
x=2500×12/8=3750
դրամ կստանա բանվորը 12 ժ աշխատելու համար։9) Մետաղյա խորանարդը, որի կողի երկարությունը 13 սմ է, ունի 1352 գ զանգված։ Որքա՞ն է նույն մետաղից պատրաստված և 2 սմ կողով խորանարդի զանգվածը։
Լուծում
13/1352=x/2
x=1352×2/13=208
Առաջադրանք։
1․ Առանձրացրեք ֆիզիկական և քիմիական երևույթները, որոնք տեղի են ունենում շաքարն այրելիս։
Ֆիզիկական երևույթներ են հանդիսանում․
Հալույթի գոլորշիացումը
Շաքարի հալվելը
Հալույթի եռալը
Չոր մնացորդի փոխակերպումը ածխաթթու գազի և ջրի
Քիմիական երևույթներ են հանդիսանում․
Մնացորդի սևանալը
Մտածեք։
1․ Ինչպիսի՞ երևույթ է մոմի այրվելը։
Մոմ վառելը և՛ ֆիզիկական, և՛ քիմիական փոփոխություն է:
2․ Ինչպիսի՞ երևույթ է մոմի արյման ընթացքում լույսի տարածվելը։
Պատճառը՝ մոմի այրումը հալեցնում է մոմը և, հետևաբար, մոմի ֆիզիկական վիճակը պինդից վերածվել է հեղուկի: Կրկին մոմը միանում է մթնոլորտի թթվածնի հետ և վերածվում ածխաթթու գազի, ջերմության և լույսի։
Ստուգեք ձեր գիտելիքները։
1․ Ո՞ր երևույթներն են կոչվում ֆիզիկական։ Բերեք օրինակներ։
Ֆիզիկական են կոչվում այն երևույթները, որոնց ժամանակ չի առաջանում նոր նյութ, այլ փոխվում է օրինակ՝ ագրեգատային վիճակը, ձևը և չափսերը:
Օրինակներ՝ ապակու կոտրվելը, կավճի կտորի մանրացումը, սառույցի հալվելը․․․
2․ Ո՞ր երևույթներն են կոչվում քիմիական։ Բերեք օրինակներ։
Քիմիական են կոչվում այն երևույթները, որոնց ժամանակ առաջանում է նոր նյութ, փոխվում է նյութի հոտը, համը, գույնը, անջատվում է գազը, նստվածք է առաջանում, և էներգիա է անջատվում:
Օրինակներ՝ Արծաթե զարդի սևանալը, երկաթի ժանգոտելը, կաթի թթվելը․․․
3․ Հետևյալ երևույթներից որո՞նք են ֆիզիկական՝ մոմի այրվելը, բաժակի կոտրվելը, եղյամի առաջացումը, ջրի եռալը, լուցկու այրվելը, կաթի թթվելը։
Ֆիզիկական երևույթներ են․
Մոմի այրվելը, բաժակի կոտրվելը, եղյամի առաջացումը, ջրի եռալը։
Քիմիական երևույթներ են․
Լուցկու այրվելը, կաթի թթվելը։
3.Домашнее задание
1.Поставьте существительные в родительном падеже.
Собака-собаки, лодка-лодки, море-моря, диктант-диктанта, лётчик-лётчика, вода-воды, корова-коровы, молоко-молока, дедушка-дедушки, дорога-дороги, инженер-инжера, бабочка-бабочки.
2. Запиши словосочетания с данными существительными. Обозначь падеж существительных.
Привет (кому?) (брат, сестра)_брату,сестре Р.П_________________________________________
Радовался (чему?) (весна, праздник) весне,празднику Д.П___________________________________
Писать (чем?) (перо, мел)__пером,мелом Т.П___________________________________________
Рассказывать (о ком?) (лиса, сова) лисе, сове_ П.П_________________________________
Урожай (чего?) (овёс, пшеница)_овса,пшеницы Р.П______________________________________
Рассказ (кого?) (ветеран) ветерана_Р.П______________________
3.Впиши подходящие по смыслу предлоги, укажи все падежи существительных.
Добежать до реки, подъехал к заводу, летел над полем, читал о животных, смотрел на картину, нашёл в портфеле, поставил на полку, ушёл к другом, поздравление от мамы, поскакал по дороге.
Предлоги: над, на, от, по, с, в, к, о, до.